Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

ŚLADAMI TEATRALNEJ POZNAŃSKIEJ ALTERNATYWY

3,035 km
Nie sposób mówić o poznańskim teatrze alternatywnym, czy może w ogóle o offie, nie umieszczając go w kontekście działań w przestrzeni miejskiej. Dlatego nasza trasa prezentować będzie ważne historycznie, ale również współcześnie, miejsca dla tego typu akcji performatywnych: Stary Rynek, Plac Wolności, Stara Rzeźnia. Większość teatrów alternatywnych nie posiada stałej siedziby, na szczęście poznańscy artyści znaleźli na to rozwiązanie i na przestrzeni kilkunastu lat w mieście powstało kilka azyli, które skupiają i umożliwiają działanie twórcom niezależnym – Teatr Ósmego Dnia, Republika Sztuki Tłusta Langusta oraz Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza, w której spacer się zakończy.
 
Atuorka: Dominika Mądry
Data publikacji spaceru: 21.06.2018
  • 1.

    STARA RZEŹNIA | Ul. Garbary 101/111

    W 1900 roku, po dziesięciu latach budowy, otwarto na Garbarach Rzeźnię Miejską działającą do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Kompleks został wybudowany na zlecenie Magistratu i był wówczas jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Rzeźnia miała własną wytwórnią lodu, chłodnię, zamrażalnię, solarnię skór, przerabiała odpady na mączkę, miała też własną bocznicę kolejową. Po zamknięciu zakładu budynek o powierzchni ponad 50 000 m2 został przeznaczony głównie na cele kulturalne, a na tyłach co tydzień można było wziąć udział w pchlim targu.
     
    W 2003 roku Teatr Ósmego Dnia po raz pierwszy ożywił teatralnie cały budynek, realizując wraz z Teatrem Strefa Ciszy, Teatrem Usta Usta Republika, Teatrem Biuro Podróży oraz Teatrem Porywaczy Ciał projekt „Miasto”. Każdy z teatrów ograł wybraną przez siebie przestrzeń i powstały spektakle, takie jak „36,6” „Rzeźnia LilaRóż” czy „Świnopolis”, które pokazały dojrzałość i świetność poznańskiego offu. Stara Rzeźnia była często wykorzystywana przez Malta Festival Poznań oraz udostępniana wielu teatrom i projektom związanym z kulturą alternatywną.
  • 0,65 km
    11 min
  • 2.

    STARY RYNEK | Stary Rynek 1

    Stary Rynek w Poznaniu to trzeci co do wielkości rynek w Polsce. Znajduje się na nim wiele kulturalnych instytucji - w latach pięćdziesiątych, na miejscu dawnego arsenału, powstały Galeria Miejska Arsenał oraz Muzeum Wojskowe, w innej części rynku znajduje się Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz Muzeum Archeologiczne.
     
    Wielki plac z Ratuszem, Wagą Miejską, pomnikami i fontannami jest idealnym miejscem dla działań teatralnych. Prezentowano na nim wiele spektakli artystów niezależnych – tu występował Teatr Biuro Podróży, Fuzja, Circus Ferus, Teatr Ósmego Dnia i wielu innych. To na Starym Rynku swoją karierę rozpoczął Teatr Strefa Ciszy akcją „Judasze”. W zamkniętym kontenerze odbywało się przaśne wesele z bigosem i wódką, a widz mógł je podglądać przez tytułowe judasze.
  • 0,497 km
    9 min
  • 3.

    PLAC WOLNOŚCI | Plac Wolności 18

    Plac Wolności powstał na początku XIX wieku i pełnił jednocześnie funkcję reprezentacyjną i handlową, a jego pierwotna nazwa – Plac Wilhelmowski - oddawała cześć Fryderykowi Wilhelmowi III. O jego charakterze zadecydowały budowle kulturalne – Biblioteka Raczyńskich i Teatr Miejski. W czerwcu 1919 roku przyjął swoją aktualną nazwę. Stał się symbolem wolności, ponieważ to na nim rozpoczęło się powstanie Wielkopolskie i na nim zginął pierwszy powstaniec - Franciszek Ratajczak. Sama nazwa, usytuowanie, jak i historia prowokują do działań kultury alternatywnej i demonstracji.
     
    Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku na Placu Wolności odbywają się różne happeningi artystów offowych między innymi Teatru Biuro Podróży, Teatru Porywaczy Ciał. Swoje spektakle pokazywał na nim między innymi Teatr Strefa Ciszy („Wodewil Miejski”). Obecnie plac stał się jednym z ważniejszych miejsc plenerowych wydarzeń kulturalnych i polityczno-społecznych Poznania.
  • 0,119 km
    2 min
  • 4.

    TEATR ÓSMEGO DNIA | Ul. Ratajczaka 44

    Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku powołany przez młodych studentów poznańskiej polonistyki, którzy postanowili stworzyć teatr wyraźnie sprzeciwiający się PRL-owskiej władzy. W połowie lat osiemdziesiątych część artystów zmuszona była do wyjazdu z kraju i dopiero w 1992 roku artystom udało się zdobyć stałą siedzibę na drugim piętrze budynku Arkadia znajdującym się na Placu Wolności. Budynek w XIX wieku pełnił funkcję Teatru Miejskiego. Obecnie „Ósemki”, jako jeden z niewielu teatrów niezależnych, stał się jedną z instytucji miejskich miasta Poznania. Mała przestrzeń została zagospodarowana tak, by stwarzała poczucie wspólnoty zgodnie z zasadą teatrów alternatywnych. Teatr Ósmego Dnia chętnie dzieli się swoimi przestrzeniami z debiutującymi artystami np. poprzez organizacje konkursu Off: Premiery / Prezentacje. W przestrzeni teatru odbywają się również debaty na tematy ważne społecznie. Artyści nie zrezygnowali ze swojego krytycznego i buntowniczego nastawienia do świata i między innymi w 2014 roku ich siedziba stała się miejscem strajku przeciwko polityce teatralnej miasta.

  • 0,297 km
    5 min
  • 5.

    REPUBLIKA SZTUKI TŁUSTA LANGUSTA | Ul. Gwarna 11

    Siedziba Tłustej Langusty od pięciu lat mieści się na ul. Gwarnej 11, a gospodarzami miejsca są artyści związani z Teatrem Usta Usta Republika. Wcześniej przestrzeń ta należała do Teatru Polskiego, który wykorzystywał ją na pracownie krawieckie, szewskie oraz malarskie. Do dyspozycji artystów jest 300 m2 powierzchni podzielonej na trzy oddzielne poziomy, lecz sama sala teatralna jest niewielka – ma wymiary 5 na 10 metrów.
     
    Tłusta Langusta służy jako miejsce rezydencyjne dla artystów niezależnych oraz sprzyja organizowaniu przeróżnych spotkań i warsztatów. Każde z pomieszczeń ma odmienny i wyjątkowy klimat, co wymusza nietypowe i inspirujące rozwiązania. Dobrym przykładem jest festiwal „Nanodramy”, który został stworzony dokładnie pod konkretną przestrzeń na Gwarnej 11.
  • 1,472 km
    26 min
  • 6.

    SCENA ROBOCZA | Ul. Grunwaldzka 22

    Modernistyczny budynek przy ulicy Grunwaldzkiej 22 został wybudowany po II wojnie światowej i od 1957 mieścił się w nim Dom Kultury Milicji Obywatelskiej. Później, do 2004 roku działało w nim kino Olimpia. W kolejnych latach w murach zagościł teatr rewiowy Viva, a na parterze znajdowała się restauracja. Aktualnie na czwartym piętrze swoją siedzibę ma Scena Robocza, a na drugim Fundacja Neo-Lazarus. Udostępnienie przestrzeni dwóm podmiotom to dopiero pierwszy etap ożywienia Olimpii. Celem jest stworzenie Społecznego Miejsca Kultury, w którym będą się mieścić teatry offowe, studia, pracownie tematyczne, galerie, sale prób, biura stowarzyszeń i fundacji pomocowych oraz osiedlowe kluby senioralne. Przestrzeń o 4940 m2 stwarza ogromne możliwości dla rozwoju kultury alternatywnej.

ZOBACZ INNE SPACERY

TEATRALNE PRZESTRZENIE POZNANIA