Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

STARA RZEŹNIA

Ul. Garbary 101/111

W 1900 roku, po dziesięciu latach budowy, otwarto na Garbarach Rzeźnię Miejską działającą do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Kompleks został wybudowany na zlecenie Magistratu i był wówczas jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie.

 

 

Rzeźnia miała własną wytwórnią lodu, chłodnię, zamrażalnię, solarnię skór, przerabiała odpady na mączkę, miała też własną bocznicę kolejową. Po zamknięciu zakładu budynek o powierzchni ponad 50 000 m2 został przeznaczony głównie na cele kulturalne, a na tyłach co tydzień można było wziąć udział w pchlim targu.

W 2003 roku Teatr Ósmego Dnia po raz pierwszy ożywił teatralnie cały budynek, realizując wraz z Teatrem Strefa Ciszy, Teatrem Usta Usta Republika, Teatrem Biuro Podróży oraz Teatrem Porywaczy Ciał projekt „Miasto”. Każdy z teatrów ograł wybraną przez siebie przestrzeń i powstały spektakle, takie jak „36,6” „Rzeźnia LilaRóż” czy „Świnopolis”, które pokazały dojrzałość i świetność poznańskiego offu. Stara Rzeźnia była często wykorzystywana przez Malta Festival Poznań oraz udostępniana wielu teatrom i projektom związanym z kulturą alternatywną.

Dominika Mądry

Publikacja: Karolina Rospondek 22.06.2018


POWIĄZANE SPACERY

ŚLADAMI TEATRALNEJ POZNAŃSKIEJ ALTERNATYWY

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.