Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: NA TROPIE ARLEKINA

1,983 km

Witajcie teatromaniacy! Zapraszamy Was na spacer po Łodzi. Startujecie przed budynkiem, w którym obecnie mieści się Teatr Lalek Arlekin, a Wasza wyprawa zakończy się przed pierwszą siedzibą tej instytucji. Drogę pomiędzy tymi dwoma punktami przemierzycie w towarzystwie patrona naszego teatru – Arlekina. To postać z komedii dell’arte: wiecznie błaznujący sługa, który potrafi każdego rozśmieszyć. Razem z nim poszukacie teatralnych miejsc w Łodzi.

 

AUTORKI: Joanna Krukowska-Gulik, Justyna Rogowska

Orientacyjny czas spaceru: 1,5h

Data publikacji: 15.12.2020

  • 1.

    TEATR LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA | Ul. Wólczańska 5

    Znajdujemy się pod jednym z dwóch teatrów lalkowych w Łodzi. Teatr Lalek Arlekin ma tu swoją siedzibę od 1958 roku, ale został założony 10 lat wcześniej przez Henryka Ryla – reżysera, lalkarza i pedagoga i jego żonę Marię.
     
    Zadanie:
    Kiedy uniesiecie głowy, zobaczycie figury na tle nieba. To Arlekin i jego ukochana – zuchwała służąca Kolumbina. Arlekin ma w rękach marionetkę (lalkę poruszaną za pomocą nitek lub drucików zawieszonych na tzw. krzyżaku).
    Wyobraźcie sobie, że jesteście lalkami – a do dłoni, stóp i głowy macie przyczepione sznurki. Niech jedno z Was stanie się lalkarzem i animuje drugą osobę, pociągając za wyobrażone sznurki. Niech lalkarz tak pokieruje ruchem marionetki, by ta stała się Arlekinem lub Kolumbiną. Później zamieńcie się rolami.
  • 0,143 km
    2 min
  • 2.

    AKADEMIA MUZYCZNA IM. GRAŻYNY I KIEJSTUTA BACEWICZÓW | Ul. Gdańska 32

    Ten przepiękny pałac, przed którym teraz stoicie, to Akademia Muzyczna. Od 1945 roku w tym budynku działał Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. W 1958 r. połączono Państwową Wyższą Szkołę Filmową z Państwową Wyższą Szkołą Aktorską. Dziś w tym miejscu kształci się muzyków.
     
    Zadanie:
    Wsłuchajcie się w otoczenie, wychwyćcie z niego różne dźwięki i spróbujcie je powtórzyć. Zamieńcie się w Arlekina i Kolumbinę – przypomnijcie sobie ich cechy charakteru. Przeprowadźcie ze sobą dialog przy użyciu jedynie dźwięków innych niż słowa.
     
  • 0,242 km
    4 min
  • 3.

    TEATR NOWY IM. KAZIMIERZA DEJMKA | ul. Więckowskiego 15

    Teatr powstał w 1949 roku i jest najbliższym sąsiadem Teatru Lalek Arlekin. Istnieje legenda, że oba teatry łączy podziemny korytarz… Patronem Teatru Nowego od 2007 roku jest Kazimierz Dejmek – wybitny reżyser i wieloletni dyrektor tej instytucji.
     
    Zadanie:
    W gablotach przed teatrem widzicie fotosy (zdjęcia ze spektakli). Niech każdy z Was wybierze postać i odtworzy jej ustawienie, gest. Jak ona mogłaby się poruszać? A czy mogłaby wygłupiać się jak… Arlekin? Takie zachowanie czasem określa się mianem arlekinady. Przejdźcie błazeńskim korowodem dookoła teatru i poszukajcie pomnika psa Kazimierza Dejmka, który powstał na cześć jego pupila.
  • 0,189 km
    3 min
  • 4.

    „NARODZINY DNIA” – PODWÓRKO WIĘCKOWSKIEGO 4 | Ul. Więckowskiego 4

     
    Znajdujecie się na niezwykłym podwórku. Autorem ogromnego, przestrzennego obrazu, który widzicie na elewacji kamienicy, jest Wojciech Siudmak. W tym miejscu czeka Was kilka zagadek. Najpierw poszukajcie informacji o tej pracy, a potem sprawdźcie gdzie ukrył się… Arlekin.
     

    ZADANIE:

    Obejrzyjcie dokładnie malowidło. Udało Wam się odnaleźć pośród figur Arlekina? Zastanówcie się, jak się tam znalazł i co robi? O czym rozmawia z innymi postaciami? Wymyślcie tyle dialogów, ile macie ochotę!

  • 0,973 km
    17 min
  • 5.

    PASAŻ SCHILLERA | Ul. Piotrkowska 110

    Stoicie przed pomnikiem Leona Schillera – reżysera, krytyka teatralnego i autora wielu scenariuszy. Był też założycielem Polskiego Teatru Ludowego im. Wojciecha Bogusławskiego w Lingen (Niemcy). Przy tej instytucji działał Również Teatr Kukiełek – Schiller po II wojnie światowej zaproponował Henrykowi Rylowi (późniejszemu założycielowi łódzkiego Arlekina) objęcie kierownictwa nad nim.
     
    Zadanie:
    Jak wiadomo, pomniki stoją nieruchomo i nie mają pojęcia, co dzieje się za ich plecami. Wcielcie się w Arlekina i Kolumbinę. Opowiedzcie Schillerowi o tym, czego nie może zobaczyć, ale… posługujcie się tylko Waszym ciałem i ruchem. Taki rodzaj działania nazywa się w teatrze pantomimą.
  • 0,436 km
    7 min
  • 6.

    PIERWSZA SIEDZIBA TEATRU LALEK ARLEKIN | Ul. Piotrkowska 150

     

    „Na początku była nuda. I wówczas Bóg dał Rylowi lalkę. I wziął Pan Henryk do rąk lalkę i zaczął nią poruszać. Wtedy lalka ożyła i stał się teatr. Zdziwił się Ryl i postanowił: będę lalkarzem…”. (Andrzej Polakowski)

    Dokładnie w tym miejscu w 1948 roku – powstał Teatr Lalek Arlekin. Budynek został wyburzony w latach siedemdziesiątych. Słynna anegdota mówi, że aktorzy mieli w tym miejscu na tyle skromne warunki do pracy, że wchodzili przez… okno w piwnicy. Aby dostać się na scenę trzeba było niemalże opanować sztukę akrobacji.

    Zadanie:

    Wyobraźcie sobie, że zaglądacie przez małe okienko do wnętrza teatru. Na scenie trwa właśnie przedstawienie z udziałem Arlekina i Kolumbiny. Co się im mogło przydarzyć? Wymyślcie własną fabułę spektaklu z udziałem tej dwójki.

    Zadanie dodatkowe:
    Rozejrzyjcie się uważnie dookoła i spróbujcie znaleźć jak najwięcej dziwacznych okienek!

     

ZOBACZ INNE SPACERY

LEON SCHILLER W ŁODZI

ŚLADAMI NIEISTNIEJĄCYCH TEATRÓW ŁÓDZKICH

TEATRY ŁÓDZKIE ZA KURTYNĄ HISTORII