Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

KOMUNA// WARSZAWA

ul. Lubelska 30/32

Komuna// Warszawa jest miejscem nieudawanego i niczym nieograniczonego eksperymentu. Artyści pracujący nad zdefiniowaniem własnego języka mogą na Lubelskiej niejako przetestować swoje pomysły. To również ważne miejsce budowania środowiska, nadal nieposiadającego swojej instytucji. Środowiska pracującego na nowymi środkami teatralnymi – wizualnością, ciałem, antropologii kultury, badania tożsamości, performatyki.
Komuna// Warszawa jest następczynią Komuny Otwock. Grupa teatralna powstała jako „anarchistyczna wspólnota działań” w 1989 roku. Założyli ją m.in. Grzegorz Laszuk i Paweł Stankiewicz. Przez 20 lat – do zmiany nazwy i profilu działalności – działała w Otwocku, Ponurzycy i Warszawie. Zarówno twórcy jak i krytycy uważają grupę za kontynuatorkę działań Akademii Ruchu. 20-letnia historia grupy została opisana w Przewodniku Krytyki Politycznej.
W swojej siedzibie na warszawskiej Pradze tworzą przestrzeń działań performatywnych. Swoje spektakle zrealizowali tam m.in. Markus Ohrn, Monika Strzępka i Paweł Demirski, Krzysztof Skonieczny, Marcin Liber, Paweł Passini, Krzysztof Garbaczewski i Marcin Cecko, Leszek Bzdyl, Mikołaj Mikołajczyk, Weronika Szczawińska czy Wojtek Ziemilski.
Komuny były prezentowane i nagradzane na festiwalach międzynarodowych m.in. w Edynburgu, Kijowie, Moskwie, Berlinie, Nowym Jorku, Monachium, Tbilisi czy Teheranie. Najważniejsze przedstawienia zespołu to m.in.: Bez tytułu (1997), Design/Gropius (2002), Perechodnik/Bauman (2003), Przyszłość świata (2006), Księgi (2009), Sierakowski (2011), Atatürk, albo dlaczego pojechałem do Istambułu (2012), Paradise Now? Re//Mix Living Theatre (2013), Tocqueville. Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji (2014).
Komuna// Warszawa zrealizowała głośny cykl RE//MIX, oceniany jako jeden z najważniejszych wydarzeń w polskim teatrze ostatnich lat. Widzowie mogli zobaczyć blisko 30 premierowych spektakli odnoszących się do klasycznych dzieł z dziedziny teatru i tańca, a także muzyki, literatury i filmu. Kuratorem projektu był Tomasz Plata, od lat związany z Komuną. Tuż po zakończeniu projektu ukazała się książka omawiająca tradycję remiksów, pod redakcją kuratora cyklu i Doroty Sajewskiej wydana wspólnie przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Komunę// Warszawa oraz Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
W ubiegłym sezonie realizowano tam projekt My, mieszczanie. Zaproszeni reżyserzy – Weronika Szczawińska, Wojciech Ziemilski i sama Komuna// Warszawa – zaprezentowali odświeżające spojrzenie na rodzącą się nową klasę średnią. Szczawińska wzięła na warsztat poznańską mieszczańską sagę Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz, Ziemilski zajął się figurą Pigmaliona, a Grzegorz Laszuk sprawdzał aktualność tekstów Alexisa de Tocqueville’a.
W kwietniu 2015 roku w Komunie ruszyło Studio Otwarte – miejsce pracy twórczej oraz prezentacji prac performatywnych początkujących twórców.
W 2015 roku miesięcznik „Dialog” przyznał teatrowi nagrodę im. Konstantego Puzyny „Kamyk”, za działalność teatralną łączącą sztukę i życie, twórczą oryginalność z zaangażowaniem w sprawy publiczne.
CZYTAJ DALEJ

ul. Lubelska 30/32, 03-802 Warszawa | komuna.warszawa.pl/pl


POWIĄZANE SPACERY

SCENY ALTERNATYWNE.
SUBIEKTYWNY SPACEROWNIK
ARKADIUSZA GRUSZCZYŃSKIEGO
(część II)

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.