Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

AMFITEATR
ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE W WARSZAWIE

ul. Agrykoli 1

„Widok z górnych jego (Amfiteatru) kondygnacji przez staw na pałac Łazienkowski jest jednym z piękniejszych widoków, jakie ręka ludzka w Polsce stworzyła”. (Łazienki Warszawskie, Władysław Tatarkiewicz)
Prowizoryczny Teatr na Kępie czy też Teatr na Wyspie z widownią istniał już z pewnością w 1789 roku, co wiemy między innymi z gwaszu autorstwa Jana Piotra Norblina, na którym z perspektywy łazienkowskiego pałacu widzimy ustawioną nad wodą, nakrytą namiotem konstrukcję. Zgodnie z życzeniami króla Stanisława Augusta, który chciał organizować w Łazienkach duże widowiska plenerowe, teatr poddawany był ciągłej rozbudowie. Inspiracją dla Jana Chrystiana Kamsetzera - drezdeńskiego architekta, któremu zlecono zaprojektowania teatru, były prawdopodobnie rozpowszechnione w Europie wzorniki ilustrujące odkrycia w Herkulanum, a także ruiny Forum Romanum (W. Tatarkiewicz wskazuje, że inspiracją dla sceny mogły być też ruiny Baalbeku w Syrii). Scena teatru przedstawia ruiny antyczne w porządku korynckim. W niszy stoi gipsowy posąg przedstawiający Florę, poniżej znajduje się kamienny lew, wyrzucający z paszczy wodę, dostarczaną niegdyś za pomocą maszyny hydraulicznej. Za czasów Stanisława Augusta attykę widowni Amfiteatru zdobiło szesnaście posągów wybitnych dramaturgów(Ajschylosa, Eurypidesa, Sofoklesa, Arystotelesa, Menandra, Plauta, Tercjusza, Seneki, Szekspira, Calderona, Racine’a, Moliera, Metastasia, Lessinga, Trembeckiego i Niemcewicza), które ze względu na stan techniczny, w latach 20. XX wieku, zastąpiono ośmioma rzeźbami poetów autorstwa Stanisława Jakubowskiego. Amfiteatr, z wyodrębnioną lożą królewską, zdobią także posągi Gladiatora i Kleopatry.
7 września 1791 roku (z okazji rocznicy elekcji króla) odbył się słynny pokaz baletu „Kleopatra” Abbé Renaud, uwieczniony przez Jana Piotra Norblina jako widowisko zorganizowane z ogromnym rozmachem (z użyciem łodzi i iluminacją). Rysunki Norblina przypominają, że Amfiteatr obliczony był na wielkie widowiska plenerowe (dla blisko 1000 widzów), w których woda wprowadzana było jako oryginalny element sceniczny. Ze swoją architekturą i położeniem, łazienkowski Amfiteatr jest jednym z najciekawszych XVIII-wiecznych budynków teatralnych w Europie.
CZYTAJ DALEJ

ul. Agrykoli 1, 00-460 Warszawa  | www.lazienki-krolewskie.pl


POWIĄZANE SPACERY

ŚLADAMI JERZEGO GRZEGORZEWSKIEGO

TEATRY JAZDOWA

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.