Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: TEATR – PONADCZASOWE MIEJSCE SPOTKAŃ!

0,986 km
Teatr w Gorzowie działa od 150 lat. W międzyczasie pojawiły się kolejne miejsca, gdzie można wziąć udział w wydarzeniach artystycznych: spektaklach, koncertach, musicalach, kabaretonach. Dzieci, weźcie na spacer dorosłych, by wspólnie odbyć podróż w czasie i poznać różne formy sztuki scenicznej. Przyda Wam się kreda i rozgrzana wyobraźnia! Jesteście gotowi? W drogę!
 
AUTORKI: Maria Babicka, Magdalena Bożek
Data publikacji spaceru: 13.05.2019
  • 1.

    Teatr im. Juliusza Osterwy | ul. Teatralna 9

    Poznajcie najstarszy teatralny budynek w Gorzowie. Powstał w drugiej połowie XIX wieku. Teren, który widzicie, znacznie zmienił się od tamtych czasów. Kiedyś znajdował się tu kompleks budynków (tak zwany „établissement”), gdzie wspólnie spędzano czas: można było obejrzeć spektakl, posłuchać muzyki lub odpocząć wśród zieleni. Dziś widzowie oglądają przedstawienia na Dużej Scenie w budynku teatru oraz na niedawno odnowionej Scenie Letniej.

     

    Zadanie I

    Znajdźcie Scenę Letnią. Widzicie ogromne drzwi? Na otaczających je malunkach znajdują się dokładnie takie kandelabry, czyli ozdobne świeczniki, jakie dawniej zdobiły budynek. Przyjrzyjcie się im uważnie. Dzieci i dorośli, wymieńcie na zmianę po trzy słowa, które Wam się z nimi kojarzą. Z tych słów spróbujcie ułożyć magiczne zaklęcie, które przeniesie Was 150 lat wstecz! Udało się?

     

    Zadanie II

    Wyobraźcie sobie, że przenieśliście się w czasie i spacerujecie po „établissemencie” – zielonym parku, w którym znajduje się teatr, scena letnia, muszla koncertowa, restauracja i cukiernia. Dzieci, zdecydujcie, do którego z tych miejsc zabierzecie dorosłego. Pokażcie, co chcecie tam robić. Potem zamieńcie się rolami, a na koniec porozmawiajcie o wrażeniach.

  • 0,442 km
    8 min
  • 2.

    Filharmonia Gorzowska | ul. Dziewięciu Muz 10

    Najmłodszą instytucją kultury w Gorzowie jest filharmonia, której otwarcie miało miejsce 18 maja 2011 roku. To królestwo muzyki! Orkiestra regularnie zaprasza dużych i małych na koncerty, w trakcie których można usłyszeć m.in. skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, flety, klarnety, fagoty i perkusję.
     
    Zadanie I
    Czy znacie instrumenty, które na co dzień słychać na scenie filharmonii? Porozmawiajcie o tym, jak wyglądają i jak się na nich gra. Teraz wyobraźcie sobie, że przenosicie się w przyszłość. Jak mógłby wyglądać instrument za 150 lat? Zastanówcie się, a następnie niech każdy narysuje projekt kredą w wybranym miejscu placu przed Filharmonią. Opowiedzcie sobie o tym, jak się na nich gra!
     
    Zadanie II
    Filharmonia to jedno z miejsc, do którego miłośnicy muzyki przychodzą posłuchać jej na żywo. Popatrzcie na budynek – teraz wygląda nowocześnie, ale za 150 lat będzie prawdziwym zabytkiem! Pomyślcie, jak wtedy może wyglądać nowo powstała filharmonia. Czy wciąż będzie miała formę budynku? Porozmawiajcie o tym!
  • 0,544 km
    9 min
  • 3.

    Miejskie Centrum Kultury i Amfiteatr | ul. Drzymały 26

    Miejskie Centrum Kultury to instytucja, do której należy kilka budynków w Gorzowie. Po wyjściu z Filharmonii i przejściu przez park znajdziecie się w pobliżu dwóch z nich – Amfiteatru i głównego budynku MCK-u, gdzie znajduje się sala widowiskowa na 170 miejsc. Tu odbywają się spektakle, koncerty, konkursy recytatorskie i szereg zajęć edukacyjno-artystycznych dla dzieci. Z kolei amfiteatr to arena na wolnym powietrzu z półokrągłą, wznoszącą się widownią – w Gorzowie liczy blisko 4 600 miejsc. Można tu obejrzeć duże widowiska teatralne, koncerty, a nawet kabarety. Te ostatnie rokrocznie rozbawiają do łez miłośników humoru i satyry.

     

    Zadanie I

    Po podróżach w czasie lądujemy w teraźniejszości! Dzieci, poproście dorosłych, by pomyśleli o tym, co ich ostatnio rozbawiło. Zadanie polega na tym, by odegrali przed Wami przywołaną sytuację w kabaretowej, czyli śmiesznej, formie. To może być krótka scenka, w której w zabawny, może trochę przerysowany sposób opowiedzą Wam o tym zdarzeniu. Jeśli nie uda Wam się wejść do środka, znajdźcie własną scenę przed amfiteatrem. Przed występem, wymyślcie sposób na dodanie dorosłym otuchy, by nie czuli tremy. Jeśli historia Was rozbawi, śmiejcie się głośno i bijcie brawa!

     

    Zadanie II

    Przejdźcie pod siedzibę główną MCK-u. Jak już wiecie, skrót MCK oznacza Miejskie Centrum Kultury. Przyjrzyjcie się uważnie budynkowi. Widzicie napis z innym rozwinięciem skrótu? Spróbujcie wymyślić wspólnie 5 innych haseł! Zapiszcie kredą swoje propozycje na placu przed wejściem!