Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: GDZIE MIESZKA TEATR?

1,553 km
Mówi się, że Lublin to miasto teatrów. Niektóre z nich mają swoje siedziby, ale są też takie, które szukają domu, przeprowadzają się, przychodzą w gości… Wyruszmy w podróż w poszukiwaniu teatru w naszym mieście!
 
Autorki: Małgorzata Adamczyk, Katarzyna Kotarska
Orientacyjny czas trwania spaceru: 1,5h (trasa ma długość ok. 2km)
Data wprowadzenia: 25.05.2021
  • 1.

    CENTRUM SPOTKANIA KULTUR - TEATR IM. HANSA CHRISTIANA ANDERSENA | Plac Teatralny 1

    Znajdujemy się na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur. Dawniej to miejsce nazywano „Teatrem w Budowie”, bo powstawało aż 41 lat. W tym czasie pojawiło się wiele koncepcji na to, czyją siedzibą może być to miejsce. Ostatecznie w budynku mieści się największa – na ponad 800 osób - sala widowiskowa w Lublinie. W tak ogromnym obiekcie tymczasowy dom znalazł także Teatr im. Hansa Christiana Andersena. To już druga siedziba tego teatru. Z poprzedniej, znajdującej się na Starym Mieście teatr musiał się wyprowadzić z uwagi na przepisy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i niemożność dostosowania do nich budynku. W 2016 roku wraz z aktorami i administracją do CSK ze Starego Miasta przeprowadzały się lalki: kukły, jawajki, marionetki, pacynki, bunraku, tintamareski... Część z nich możecie zobaczyć na stałej wystawie na 2 piętrze.

     

    ZADANIE: Znajdźcie ławkę i potraktujcie ją jak mini-scenę. Jako lalkę wykorzystajcie własną dłoń: sprawcie, by ożyła. Wyobraźcie sobie, że odwiedzacie jakieś miejsce pierwszy raz. Jak się zachowujecie? Zagrajcie to – właśnie powstałymi z waszych rąk lalkami! Na zakończenie porozmawiajcie o tym, czego potrzebujecie, by poczuć się w jakimś miejscu jak w domu?

  • 0,154 km
    2 min
  • 2.

    TEATR MUZYCZNY W LUBLINIE | ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

    Parę kroków dalej znajduje się Teatr Muzyczny – jedna z niewielu instytucji po prawej stronie Wisły grających opery, operetki, musicale, balety i baśnie muzyczne. Czy wiecie, że ten teatr przez 50 lat szukał swojej siedziby? A gdy ją wreszcie znalazł, okazało się, że w 2012 roku musi… znów się przeprowadzić. Tym razem na chwilę – na czas remontu przebywał w Centrum Spotkania Kultur. Dziś teatr jest już u siebie – czyli przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej.

     

    ZADANIE: Wyobraźcie sobie, że Waszą rodzinę czeka przeprowadzka. Niech każde z Was pomyśli, jaką najważniejszą rzecz weźmie jako pierwszą z domu. Ułóżcie piosenkę o rzeczach, które zabierzecie.

  • 0,593 km
    10 min
  • 3.

    CENTRUM KULTURY W LUBLINIE | Peowiaków 12

    Budynek, przed którym stoicie, oryginalnie był barokowym klasztorem i powstał w XVIII wieku. W latach 70. i 80. XX wieku w Lublinie zaczynały działalność ważne teatry alternatywne, którym mieszczące się tu Centrum Kultury udostępniało scenę. Również dziś ma tu siedzibę wiele teatrów: Teatr Provisorium, Lubelski Teatru Tańca, Scena Prapremier InVitro, neTTheatre, Czytelnia Dramatu. Od dziesięcioleci Lublin i Centrum Kultury są gospodarzami znanych festiwali m.in. Konfrontacji Teatralnych i Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, na których prezentowane są spektakle, ale również odbywają się dyskusje, koncerty, spotkania, prezentacje filmów itp.

     

    ZADANIE: Zaplanujcie Wasz rodzinny domowy festiwal. Nie zapomnijcie nadać mu nazwy! Jakie wydarzenia będą się na niego składać, by był on atrakcyjny dla Waszych bliskich, kolegów, sąsiadów?

  • 0,239 km
    4 min
  • 4.

    TEATR IM. JULIUSZA OSTERWY | ul. Gabriela Narutowicza 17

    To wzniesiony w latach 1884–1886 wg projektu Karola Kozłowskiego okazały budynek - reprezentacyjny, elegancki i bardzo nowoczesny. Kiedyś trzypiętrowa widownia mogła zmieścić 671 osób, a oświetlenie zapewniał żyrandol gazowy o czterdziestu płomieniach. Pomiędzy sceną i widownią umieszczony był kanał dla orkiestry. Teatr słynął z zakamarków o oryginalnym przeznaczeniu, takich jak palarnia cygar czy sala kominkowa. Instytucja zmieniała nazwy kilka razy: Teatr Wielki, Miejski, Zimowy, od 1949 roku to teatr im. Juliusza Osterwy. Do dziś może pochwalić się wyjątkowymi pracowniami, które nie zawsze spotkacie w innych teatrach: np. fryzjersko-perukarską, krawiecką, elektryczną, czy stolarsko-ślusarsko-tapicerską, pracuje tu też praczko-farbiarka.

     

    ZADANIE: Gdyby Wasz dom był teatrem, jak byłby urządzony? Zaplanujecie wyjątkowe pracownie i sale. Pracownia naleśnikarska, zabawkarska, a może sala szuruburu? Dajcie się ponieść fantazji!

  • 0,567 km
    10 min
  • 5.

    TEATR STARY | ul. Jezuicka 18

    Teatr Stary w Lublinie jest najstarszym po Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zachowanym budynkiem teatralnym w Polsce. Został otwarty w 1822 roku. Dawniej obiekt funkcjonował jako kinoteatr, a także występowały tu wędrowne trupy teatralne i artyści cyrkowi. Teraz to teatr impresaryjny – zaprasza gości z całej Polski, by zaprezentowali się w jego przestrzeni. Pojawiają się tu różne wydarzenia: spektakle, koncerty, bajki, filmy, spotkania…  

     

    ZADANIE: Wyobraźcie sobie, że Wy też planujecie odwiedziny. Potraktujcie szyby okienne Teatru Starego jak lustra – przejrzyjcie się w nich uważnie. Zaplanujcie strój i makijaż, a może zabierzecie coś ze sobą? Niech każdy odegra scenę przygotowań w taki sposób, by pozostali członkowie rodziny odgadli, gdzie się wybieracie!

     

ZOBACZ INNE SPACERY

TEATR, KTÓRY BYWA(Ł)

TEATRA W LUBLINIE

ŚLADAMI FREDRY, CZYLI "DOBRE BYŁY CZASY W TYM LUBLINIE"