Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: BĄDŹ W DOBREJ FORMIE - SPACERUJ Z GOMBROWICZEM!

0,641 km
Teatr Powszechny w Radomiu nosi imię Jana Kochanowskiego. Ale to nie jedyny ważny dla tej instytucji twórca literatury! Raz na dwa lata odbywa się tu międzynarodowy festiwal teatralny poświęcony Witoldowi Gombrowiczowi. Spacerownik pozwoli Wam odkryć tę nietuzinkową postać w niebanalny sposób.
 
 
POZA TRASĄ SPACERU
Muzeum Gombrowicza we Wsoli, ul. Witolda Gombrowicza 1, Wsola
Muzeum mieści się w rezydencji pałacowej z roku 1914, która w przeszłości należała do bratowej artysty, Aleksandry Gombrowicz. Dziś można tu zwiedzać wystawę prezentującą życie i twórczość Witolda Gombrowicza – na żywo i wirtualnie.
ZADANIE: Zróbcie wspólnie listę rzeczy, których chcielibyście się dowiedzieć na temat autora „Ferdydurke” – miejcie ją ze sobą podczas wyprawy!
 
 
Autorki: Jolanta Korłub-Ogonkowska, Katarzyna Piwońska
Orientacyjny czas trwania spaceru: 1,5 godz.
Data publikacji: 5.09.2022
 
 
  • 1.

    Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu | ul. Józefa Piłsudskiego 12

    Bohater spaceru zapisał się w historii jako wybitny autor powieści, opowiadań, dramatów i dziennika. Wszystkie jego utwory bez trudu znajdziecie na bibliotecznych półkach. Pierwsza powieść Witolda Gombrowicza zatytułowana „Ferdydurke” przyniosła mu wielki rozgłos. Do dziś badacze literatury nie są pewni, skąd wziął się ten tajemniczy tytuł i co tak naprawdę znaczy. Według jednej z teorii autor celowo wybrał słowo pozbawione sensu!
     
    ZADANIE: Wymyślcie na ten spacer nową tożsamość. Ustalcie – jako rodzina – jakie będzie Wasze nowe nazwisko. Następnie niech każdy z Was wymyśli swoje imię (nie zdradzajcie go, zanim wszyscy nie będą gotowi). Stwórzcie nowe słowa niczym Gombrowicz! Mogą mieć sekretne znaczenie lub być przypadkową zbitką liter. Kiedy wszyscy będą gotowi – przedstawcie się sobie nawzajem. Zastanówcie się, jak wita się ktoś, kto tak się nazywa: podaje rękę, przybija piątkę, ściska drugą osobę, robi coś zupełnie nieprzewidywalnego?
  • 0,257 km
    4 min
  • 2.

    Pomnik Gombrowicza | plac Konstytucji 3 Maja

    Witolda Gombrowicza interesowało zagadnienie Formy, którą rozumiał jako z góry ustalone zasady postępowania. Formą może być sposób, w jaki się witamy, siadamy, chodzimy – wszystko, co robimy, bo czujemy, że „tak trzeba” się zachować. Działamy w oparciu o ogólnie przyjęte zasady i konwenanse. Sławomir Micek, autor pomnika Witolda Gombrowicza, starał się oddać w swojej rzeźbie zmagania twórcy z Formą.
     
    ZADANIE: Na pomnik składa się nie tylko postać pisarza, ale też stół, dwa krzesła i zestaw do gry w szachy. Taka forma wręcz zaprasza, żeby wejść z nią w interakcję! Zastanówcie się, co zwykle dzieje się przy stole lub wokół niego. Jak – zgodnie z przyjętymi zasadami zachowania – powinno się tu siedzieć Waszym zdaniem? A jakie nietypowe, dziwne i szalone rzeczy można robić w tej przestrzeni? Zróbcie kilka zdjęć i porównajcie je wszystkie!
  • 0,384 km
    6 min
  • 3.

    TEATR POWSZECHNY IM. JANA KOCHANOWSKIEGO | Plac Jagielloński 15

    Wcielając się w bohaterów, aktorzy często przyjmują postawy, miny i zachowania właściwe dla jakiegoś typu postaci. Zdaniem Gombrowicza dzieje się tak nie tylko w teatrze! Według niego wchodzimy w różne role nieustająco. Wiemy, co powiedzieć i jak się zachować, by inni postrzegali nas w określony sposób: jako przyjaciela, rywala, opiekuna. Autor stworzył na to specjalne słowo: nazywał Gębą każde zachowanie, które wynika z tego, że przyjmujemy jakąś rolę wobec innych.
     
    ZADANIE: W radomskim teatrze od 1993 roku co dwa lata odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. To wydarzenie, podczas którego zobaczyć można przedstawienia inspirowane twórczością autora. Wy urządźcie przed teatrem własny Festiwal Gąb(rowiczowski) – czyli taki, na którym pobawicie się w odgrywanie różnych gąb. Wymyślajcie dla siebie nawzajem role do zaprezentowania: np. wesołek, smutas, gbur, troskliwy brat, pilny uczeń, wymagający nauczyciel, dzielny strażak. Zadaniem pozostałych osób jest oddać to hasło za pomocą ciała – ze szczególnym uwzględnieniem mimiki, czyli ruchów twarzy.

ZOBACZ INNE SPACERY

MARZYĆ ZNACZY TWORZYĆ. TRADYCJE TEATRALNE RADOMIA