Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

DAWNY HOTEL EUROPEJSKI

Plac Konstytucji 3 Maja

Przez szereg lat rytm życia teatralnego w mieście wyznaczały przyjazdy teatrów wędrownych - polskich, rosyjskich i ukraińskich oraz występy miejscowych zespołów amatorskich. Po roku 1894 pojawiły się nawet amatorskie przedstawienia „cechowe”, przygotowywane przez poszczególne grupy zawodowe. Swoje spektakle zorganizowali np. drukarze i garbarze.

Najsłynniejszym bodaj amatorskim teatrem w Radomiu był działający w latach 1915-1918 Artystyczno-Literacki Teatr Miraż, który miał swoją siedzibę w dawnym Hotelu Europejskim, tuż obok okazałego pałacu Karschów i Wickenhagenów. Przedstawienia odbywały się w sali balowej, która miała 6,5 metra wysokości. W czasie II wojny światowej Niemcy przebudowali pomieszczenie. Stropem przedzielili je tak, aby powstały dwie kondygnacje. Obecnie budynek jest zamknięty. Jakiś czas temu ze starości załamał się w nim dach. Spadając, zarwał stropy, przy okazji odsłaniając dawne malowidła ścienne i nisze w ścianach.
Do końca lutego 1918 r. Teatr Miraż przedstawił 13 programów kabaretowych. Recenzenci i widzowie utyskiwali jednak na nie najwyższy poziom przedstawień. W 1919 roku teatr przejęło Koło Radomskie ZASP i przemianowało na Teatr Polski (Miraż). Zaczęto grać pełne sztuki, najczęściej operetki, farsy i komedie, m.in. Księżniczkę Czardasza, Lekkomyślną siostrę czy Pannę Maliczewską. Trzeba przyznać, że część amatorów poziomem gry dorównywała lub wręcz przewyższała aktorów z pośpiesznie zbieranych trup objazdowych. Warto przy okazji wspomnieć, że jedną z aktorek zespołu Teatru Polskiego (Miraż) była Mira Zimińska, późniejsza gwiazda scen warszawskich, współzałożycielka Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

POWIĄZANE SPACERY

MARZYĆ ZNACZY TWORZYĆ. TRADYCJE TEATRALNE RADOMIA

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.