Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

ZAMEK (WIEŻA PIASTOWSKA)

Piastowska 14

Pierwsza lokalizacja zakonu oo. jezuitów. Zakonnicy przybyli do Opola w listopadzie 1667 roku i ulokowali się w zgliszczach zamku i ich bezpośrednim sąsiedztwie. To zakonnikom miasto zawdzięcza pierwsze pokazy teatralne. Przedstawienia przygotowywane przez uczniów pod okiem profesorów miały charakter religijny, służyły przekazywaniu prawd wiary katolickiej; grano po łacinie i po niemiecku.

Najstarszy zachowany przekaz dotyczący jezuickiego spektaklu w Opolu mówi o pokazie sztuki Krzysztofa Meridiesa Umbra mortis et umbra vitae. Przedstawienie odbyło się w marcu 1670 roku i cieszyło aprobatą publiczności, która przy tej okazji ofiarowała 300 florenów na budowę kolegium jezuickiego (obecnie: Muzeum Śląska Opolskiego).

Spektakle jezuickie grane były w budynku szkoły lub w plenerze. Zazwyczaj odbywały się w okresie Wielkanocy lub Bożego Ciała. Organizowano przynajmniej jedno przedstawienie w roku (z wyjątkiem 1741, gdy toczyły się wojny pruskie o Śląsk) aż do 1754 roku.

AUTOR: Hubert Michalak

kwiecień 2017


POWIĄZANE SPACERY

BYŁ I JEST: HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
TEATRALNEGO OPOLA

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.