Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR „VIKTORIA”

al. Przyjaźni 18

Gliwice posiadają jedną z najstarszych tradycji teatralnych na Górnym Śląsku. Udokumentowane ślady gościnnych występów sięgają ostatniego ćwierćwiecza XVIII stulecia, a już w latach czterdziestych XIX w. odnotowujemy tutaj niemal coroczne prezentacje niemieckich zespołów teatralnych. W Gliwicach najwcześniej też na terenie przemysłowego Górnego Śląska pojawił się pierwszy stały zespół teatralny już pod koniec XIX w., wraz z powstałym w 1890 r. budynkiem Teatru „Viktoria”.
Miasto było także u progu XX w. siedzibą taniego teatru dla mas, powstałego w 1903 r., kiedy to powołano do życia „Volkstheater” („Teatr Ludowy”). Działalność artystyczną Teatr „Viktoria” zakończył w 1944 r. W jego przeszło pięćdziesięcioletnim dorobku były m. in. opery i operetki, dzieła Wagnera, Webera, Straussa, Kálmána i Lehára.  Budynek szczęśliwie przetrwał działania wojenne, ale niestety spalony został przez żołnierzy Armii Czerwonej w pierwszych miesiącach 1945 r. Jego ruina przetrwała do 1996 r., kiedy to ponownie jego zrujnowane wnętrze otwarte zostało w wyniku działalności Fundacji Odbudowy Teatru Miejskiego w Gliwicach. Od tego czasu jego pomieszczenia są miejscem wielu przedsięwzięć artystycznych. Co roku prezentowana jest w nich spora część Gliwickich Spotkań Teatralnych, a także liczne widowiska, spektakle, koncerty i spotkania m. in. w ramach Krakowskiego Salonu Poezji. Wypalone ciemne wnętrze teatru, będące smutną pamiątką powojennej rzeczywistości, przemawia niezwykle mocno i sugestywnie do wyobraźni współczesnych, nie tylko jako obraz tamtych dramatycznych wydarzeń, ale i potęgując magiczną aurę grozy wystawianych w jego murach dramatów. W 2005 roku administrację Ruinami przejął Gliwicki Teatr Muzyczny.

Andrzej Linert


POWIĄZANE SPACERY

ZABRZE – GLIWICE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.